774245279
tlapka@ponozky-tlapka.cz
Obsah nákupního košíku

Nakupte ještě za 1 799 Kč a budete mít dopravu zdarma

Proč by měly děti nosit barefoot botičky

Barefoot boty (barefoot = bosá noha) zažívají v posledních letech velký rozmach především pro to, že jsou považovány za zdravější variantu pro naše nohy. A nemusí se jednat pouze o boty pro dospělé, v barefoot variantě najdete i dětskou obuv. Pokud vás zajímá, jestli jsou barefoot dětské boty vhodné, a jak mohou ovlivnit vývoj nohou dětí, přečtěte si náš článek.

Vývoj dětské nohy

Nejprve se podívejme na fyziologický vývoj dětské nohy. Dětská noha (myšleno od kotníků dolů) se začíná vyvíjet již od 3 týdnů věku. V té době samozřejmě nemá smysl, aby dítě nosilo boty, ale přesto je dobré vědět, co se děje. Okolo 4. měsíce věku dítě používá nohy současně s rukama, když zatne prsty na ruce, zatne i prsty na noze.

Možná to bude překvapivé, ale zásadní částí pro správný vývoj celých dolních končetin, včetně klenby nohou, je fáze lození, tedy okolo 8. měsíce. Největším vývojem noha prochází v okamžiku přechodu mezi lezením a stáním, a následně i během obcházení okolo nábytku. Klenba dětské nohy se dá považovat za vyvinutou ve 3 letech. Ovšem noha se stále vyvíjí až do zhruba 7 let. Takže do této doby je vhodné podpořit co nejpřirozenější vývoj dětské nohy.

Měly by děti nosit barefoot boty?

Podle nás rozhodně ano. Právě kvůli vývoji dětské nohy, protože barefoot boty jsou extrémně měkké, flexibilní a kopíruje tvar nohy, čímž přirozený vývoj klenby nohou umožňují. Důležité však je, aby dítě mělo nožičky zdravé. Alternativou mohou být různé botičky s měkkou podrážkou. Takovým jednoduchým testem, zda je bota vhodná pro vývoj dětské nohy, je zkusit ohnout špičku boty k její patě.

Pokud se to podaří, je botička pravděpodobně vhodná. Je také důležité nezapomínat, že každé dítě má nohu jinou, a proto dbejte na to, aby bota dítě netlačila a byl v ní dostatek místa pro prsty i nárt.

Pokud má vaše dítě jakoukoli pediatrickou vadu, což by měl určit váš dětský lékař, fyzioterapeut či přímo ortoped, musíte zvolit adekvátní přístup na základě konzultace právě s lékařem.

Proč by měly děti nosit barefoot botičky

Poslední příspěvky
04.10.2021 08:46
04.10.2021 08:43
23.07.2021 08:15
Tagy