774245279
tlapka@ponozky-tlapka.cz
Obsah nákupního košíku

Nakupte ještě za 1 799 Kč a budete mít dopravu zdarma

Je 100 % bavlna pro ponožky vhodná nebo ne?

Ponožky plní náročnou a specifickou funkci. Lidé v nich tráví celý den a většinou je nosí i více než 8 hodin v kuse, navíc v uzavřené obuvi. Ponožky musí proto chránit nohu před odřením, před vlhkostí, a tudíž před plísněmi a měly by udržovat nohu v teple. A k navíc musí vydržet neustálý kontakt s dalšími povrchy, s nehty a časté praní.

Pokud mají ponožky skutečně vydržet, je nezbytné, aby jejich materiál byl odolný a specifický. Proto se do ponožek přidávají speciální umělá vlákna.

100% materiál není zárukou dokonalosti

Trendem současné doby se stávají procenta. 100% bavlněné tričko, 100% bambusová plena, 100% bio pšenice. Zákazníci mají pocit, že když je produkt ze 100 % tvořen konkrétním materiálem, je automaticky kvalitní. Často se ovšem jedná o marketingový tah a je proto potřeba u každého produktu sledovat více faktorů. Co si budeme nalhávat, zrovna u triček je to dobré z hlediska pohodlí. U ponožek to právě až tak není.

100% bavlna a 100% bambus

Je pravda, že citlivost kůže některých lidí snese jen a pouze nejčistší formu bavlny. V jejich případě bohužel není jiné řešení než si kupovat plně bavlněné oblečení. A výrobky z čisté bambusové viskózy mají hlavní nevýhodu v rychlém opotřebení. 

Nevýhoda 100% bavlny je tom, že se sráží a většinou není barevně stálá. Srážlivost bavlny záleží na hustotě, množství bavlny obsažené v látce a může dosáhnout až 20 % z původní velikosti látky. Obvykle se však pohybuje okolo 5 %. Proto, když se rozhodujete kupovat čistě bavlněné oblečení kupujte raději větší velikosti.

Výhody vyváženosti materiálu v ponožkách

Mezi ponožkami se setkáváme s nabídkou 100% bavlny. Tyto ponožky ovšem dlouho schnou, mají tendenci žmolkovatět a vytahovat se. Pokud se nenechá bavlněné prádlo pořádně uschnout, může klidně i zplesnivět.

Tyto nevýhody jsou v moderních ponožkách vyváženy přidáváním speciálních vláken. Pokud si vybíráte ponožky a chcete, aby dlouho a dobře sloužily, vyplatí se připlatit za kvalitu. Na trhu jsou ponožky stříbrnými vlákny, speciální zesílené ponožky pro běhání i specifické zateplené zimní ponožky a termo ponožky, které mají lepší tepelnou regulaci. 

Kvalitní ponožky mají zátěžově otestovaný poměr umělých a přírodních vláken z jasného důvodu, aby byly vaše nohy v bezpečí a pohodě.

Dlouhodbě nejideálnější složení standartní ponožky se ukazuje 85-95% bavlny, k ní 3-5% elastanu. V případě funkčnějších vlastností, by pak měl být poměr bavlny snižován ve prospěch například polypropylenu nebo jiného zušlechtěného vlákna pro lepší odvod vlhkosti.

Ponožky jsou věda, i když se to nezdá :-)

Nedejte se tedy ošálit, tím že 100 % jednoho materiálu je výhra. Vyberte si ponožky podle toho, k čemu je budete používat. Uvidíte, že vám vydrží déle a budou lépe plnit svou funkci.

Je 100 % bavlna pro ponožky vhodná nebo ne?

Poslední příspěvky
23.07.2021 08:15
Tagy